strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Hipotonia ortostatyczna – przyczyna upadków osób starszych

Instytucje, Usługi, Sklepy » Medyczne » Geriatria » Hipotonia ortostatyczna – przyczyna upadków osób starszych

Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na zawroty głowy po wstaniu z łóżka. Mogą być one przyczyną upadków, nierzadko prowadzących do ciężkich urazów, na przykład do złamania kości udowej. Jedną z ważnych przyczyn zawrotów głowy jest niedociśnienie posturalne określane również mianem hipotonii ortostatycznej. Polega ona na spadku ciśnienia krwi po zmianie pozycji z leżącej na stojącą. 

U osób młodych spadki ciśnienia krwi po pionizacji występują bardzo rzadko, bo przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą dochodzi u nich do przyspieszenia pracy serca i skurczu naczyń w kończynach dolnych. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie prawidłowego przepływu krwi przez mózg. Zjawisko to określa się jako odruch z baroreceptorów. U osób starszych odruch ten nie działa lub jest znacznie osłabiony. W efekcie po wstaniu znaczna objętość krwi spływa w kierunku nóg i zmniejsza się mózgowy przepływ krwi. Przejściowe niedokrwienie mózgu jest wówczas przyczyną zawrotów głowy, zasłabnięć i utraty przytomności.

W celu wykrycia hipotonii ortostatycznej należy zmierzyć ciśnienie na leżąco (po kilku minutach leżenia), a następnie na stojąco. Jeśli ciśnienie w pozycji stojącej jest o ponad 20 mmHg niższe od ciśnienia zmierzonego w pozycji leżącej, wówczas rozpoznaje się hipotonię ortostatyczną. 

Do przyczyn niedociśnienia ortostatycznego zalicza się odwodnienie, niedobory pokarmowe, długotrwałe unieruchomienie, cukrzycę, niedoczynność kory nadnerczy, chorobę Parkinsona oraz liczne inne choroby układu nerwowego. Działania niepożądane wielu leków mogą również prowadzić do hipotonii ortostatycznej. Najczęściej są to leki: nasenne, niektóre stosowane w nadciśnieniu i przy przeroście prostaty, a także niektóre przeciwdepresyjne oraz te stosowane w chorobie Parkinsona.

Skuteczne leczenie hipotonii ortostatycznej wymaga przede wszystkim znalezienia przyczyny tego zaburzenia. Bardzo ważne jest, aby lekarz przeprowadził analizę wszystkich zażywanych leków i zdecydował, czy leki podejrzane o wywołanie hipotonii ortostatycznej można bezpiecznie odstawić. Pacjent z hipotonią ortostatyczną musi nauczyć się odpowiednich nawyków podczas wstawania z łóżka. Pomocne się też ćwiczenia zwiększające powrót krwi z żył kończyn dolnych do serca. U niektórych osób starczych z hipotonią ortostatyczną zaburzenie znika po zastosowaniu elastycznych pończoch na podudzia i uda.

dr n. med. Arkadiusz Styszyński