strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Kilka pomysłów na małe wakacyjne, wielkopolskie wyprawy

Ciekawe miejsca » Kilka pomysłów na małe wakacyjne, wielkopolskie wyprawy

 • Kołaczkowo
  Kołaczkowo
 • Russów
  Russów
 • Grzyby w Piłce
  Grzyby w Piłce
 • Dworek wśród Jesionów
  Dworek wśród Jesionów

Proponuje portal www.wielkopolska-country.pl

1. Szlakiem literatów

Wakacje to czas odpoczynku od szkoły, klasówek, obowiązkowych lektur, których czytanie jest często tak bardzo uciążliwe dla naszych nastoletnich, zbuntowanych pociech. Letnia aura sprzyja wypoczynkowi i przyjemnościom, ale przecież nauka też może być przyjemna. Może udowodnijmy naszej kochanej młodzieży, że Mickiewicz, Krasiński, Reymont, Dąbrowska nie muszą kojarzyć sie tylko z nudą. Pokażmy im, że byli to ludzie z krwi i kości, że przeżywali znane nam wszyskim uczucia strachu, rozterki, miłosnych uniesień. Zafundujmy sobie małe weekendowe wycieczki, choćby do:

• Śmiełowa, gdzie Adam Mickiewicz ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem i kombinował, jak przedrzeć się do powstania, gdzie wielkopolska przyroda i obyczajowość napełniały go literackim natchnieniem i gdzie przeżywał gorącą miłość do Konstancji Łubieńskiej. Odnajdźmy wspólnie wielkopolskie ślady w naszej narodowej epopei "Panu Tadeuszu". Przekonajmy się też, jak wyglądał ogródek Zosi.

•  Wierzenicy, miejsca, w którym nader wrażliwy Zygmunt Krasiński znajdował ukojenie i pociechę od swojego wielkiego przyjaciela Augusta Cieszkowskiego. Przejdźmy się Aleją Filozofów, po której spacerowali dwaj wybitni Polacy i spróbujmy zrozumieć rozterki wieszcza, któremu przytrafiła się nieszczęśliwa miłość do Delfiny Potockiej

• Kołaczkowa, gdzie noblista Władysław Reymont wykazał się nie literackimi, ale całkiem przyziemnymi i praktycznymi zdolnościami gospodarskimi

• Russowa, w którym Maria Dąbrowska - autorka wiekopomnych "Nocy i dni" - spędziła cudowne dzieciństwo. Russów to tak naprawdę powieściowy Serbinów, ale wielkopolskich śladów w literaturze Marii Dąbrowskiej znajdziemy dużo więcej i nie tylko w opowieści o Barbarze i Bogumile. 

Serdecznie zachęcam do tych sentymentalnych, literackich wycieczek, a przewodnikiem niech będzie dla Państwa fascynujący cykl "Literacka Wielkopolska", który na naszym portalu prowadzi dr Anna Roter-Bourkane. Autorka zna doskonale biografie wielkich literackich postaci i zagmatwane okoliczności powstania ich wielkich dzieł. Bardzo chętnie, z wielką pasją i w niezwykle wciągający sposób dzieli się tą wiedzą z naszymi czytelnikami. Szczególnie polecam:

Śmiełów - rozterki Mickiewicza i muzealne kaloryfery

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/200-literacka-wielkopolska-cz-2-smielow-rozterki-mickiewicza-i-muzealne-kaloryfery

Wierzeniczyć wierzenicznie w Wierzenicy - oto prawdziwe wierzeniczenia!

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/311-literacka-wielkopolska-cz-7-wierzeniczyc-wierzenicznie-w-wierzenicy-oto-prawdziwe-wierzeniczenia

Duchy i radiowóz, czyli Reymont w Kołaczkowie

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/216-duchy-i-radiowoz-czyli-reymont-w-kolaczkowie

Dlaczego "Noce i dnie", a nie "Noce i dni"? - Russów Marii Dąbrowskiej   

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/258-literacka-wielkopolska-cz-5-dlaczego-noce-i-dnie-a-nie-noce-i-dni-russow-marii-dabrowskiej

2) Dzieci mają swoje prawa

Wszyscy wiemy, że dzieci mają swoje prawa i często wakacyjne plany dostosowujemy właśnie do nich. 

• Polecam Państwu wspólną wycieczkę do wsi Piłka, w gminie Drawsko. Tutaj, na  obszarze 1 ha Puszczy Noteckiej, utworzono Park Grzybowy - bardzo atrakcyjną ścieżkę edukacyjną, na której można spotkać gigantyczne grzyby i leśne zwierzęta. Gdybym miała krótko określić to miejsce, powiedziałabym "Grzybowy Disnayland". Gwarantuję, że maluchy będą zachwycone, a Państwu z pewnością uda się zrobić w tej grzybowej scenerii wyjątkowe zdjęcia do rodzinnego albumu.

Więcej w artykule "Hej grzyby, grzyby..." 

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/147-hej-grzyby-grzyby

• Ciekawe atrakcje dla dzieci oferuje gospodarstwo agroturystyczne "Chata Miłkowska" w Miłkowie, na skraju Puszczy Noteckiej. Obiekt jest naprawdę przyjazny dzieciom. Na miejscu można skorzystać z wanienki, krzesełka i łóżeczka dziecięcego. W pensjonacie jest też kącik zabaw dla dzieci, a na terenie obiektu plac zabaw. Jeśli chcemy pokazać maluchom prawdziwą wieś, to Miłkowo jest do tego odpowiednim miejscem. "Chata" proponuje proste, choć dziś trochę niekonwencjonalne rozrywki, jak: zabawy w labiryncie zbożowym, dojenie kozy, oprowadzanie na koniu, udział w karmieniu zwierząt, czy strzelanie z łuku. Z pewnością dzieci zapamiętają takie wakacje. 

Więcej informacji o tym gospodarstwie znajdziecie Państwo w naszej Bazie Noclegowej

http://www.wielkopolska-country.pl/baza/item/283-chata-milkowska

3) Dla świętego spokoju

Wakacje, urlop i wreszcie święty spokój - tego pragniemy! Dla tych którzy szukają wyciszenia proponuję:

• wycieczkę do Chludowa w gminie Suchy Las. Znajdziecie tu Państwo piękny drewniany kościółek oraz Dom Misyjny Księży Werbistów. Dom ten był kiedyś pałacem. Jego ciekawą historię można poznać, czytając artykuł, który w dwóch częściach został opublikowany na portalu wielkopolska-country. I kościółek i pałac są otoczone pięknymi parkami, które w artykule nazwałam "ogrodami modlitwy". Cicho, pięknie - idealne miejsce na spokojny i relaksujący spacer.

Chludowski pałac, kościółek i ogrody modlitwy - cz. 1

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/321-chludowowski-palac-koscolek-i-ogrody-modlitwy

Chludowski pałac, kościółek i ogrody modlitwy - cz. 2

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/325-chludowski-palac-kosciolek-i-ogrody-modlitwy-cz-2

• spokój znajdziemy także w gospodarstwie agroturystycznym "Dworek wśród Jesionów" w Łężcach koło Chrzypska. Miejsce niezwykle klimatyczne, urządzone z wielkim smakiem przez właścicielkę. Blisko leśne i polne drogi, po których można bez końca spacerować lub obserwować pasące się na pastwisku konie. Ponieważ gospodarstwo oddalone jest mocno od większych zabudowań, niebo jest tu bardziej gwiaździste niż gdzie indziej. Serdecznie zachęcam do pobytu w "Dworku wśród Jesionów". 

Więcej informacji o tym miejsc w naszej Bazie noclegowej:  http://www.wielkopolska-country.pl/baza/item/297-dworek-wsrod-jesionow

Historię dworku, który tak naprawdę dworkiem nie jest, tylko oborą, można również przeczytać na naszym portalu 

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/204-dworek-wsrod-jesionow

Życzę Wszystkim Państwu udanych wakacji!

Izabela Wielicka

 

PS Od redakcji: Pani Izabela Wielicka - mieszkanka Naramowic - od lat tropi niezwykłe miejsca Wielkopolski. Opowiadała o nich na łamach "Tu Naramowice". Polecamy Państwu rozmowę w zakładce "Ludzie z Naramowic".

 

Fot. Wielkopolska-country