strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Kosmiczny rezerwat (Meteoryt Morasko)

Ciekawe miejsca » Kosmiczny rezerwat (Meteoryt Morasko)

 

Kosmiczny Rezerwat 

Tym razem chciałbym Was zabrać na spacer do uroczego rezerwatu krajobrazowego o nazwie „Meteoryt Morasko”. Utworzony został w 1976 roku, a leży w otoczeniu Góry Moraskiej – uwaga – najwyższego wzniesienia naszego miasta (154,30 m n.p.m.). Warto więc zabrać ze sobą lornetki i po drodze napawać się piękną panoramą. Swą nazwę rezerwat wziął od deszczu meteorytów, który spadł w tej okolicy około pięć tysięcy lat temu. Zachowało się po tych meteorytach siedem kraterów, z których największy ma około 90 m średnicy i około 12 m głębokości. Wyobrażacie sobie, jaki musiał być ogromny i z jaką prędkością i siłą musiał uderzyć? Już mówię: była to bryła o masie 4,5 ton, która wbiła się w ziemię z prędkością 3-7 km/s wywołując eksplozję 50 ton TNT. Dopiero w 1914 r. podczas budowania umocnień wojskowych na Morasku odnaleziono bryłę żelaza (meteoryty te są żelazno-niklowe tzw. syderyty) o wadzę 75 kg, ale nikomu nie przyszło wtedy do głowy, że pobliskie małe stawy powstały w wyniku uderzeń meteorytów. Dotychczas odnaleziono tu około 300 kg materii meteorytowej.  A kilka lat temu  największy okaz o masie 300 kg w jednym kawałku. Ciekawostką jest to, że w Europie są jeszcze tylko dwa podobne miejsca.

    Ponieważ rezerwat znajduje się tuż obok Naramowic, proponuję Wam wybranie się tam na rowerach na rodzinną wycieczkę połączoną z piknikiem. Oczywiście można dojechać też samochodem pod sam rezerwat i zatrzymać się na nowym parkingu. Kursuje tam również autobus linii 902, wyjeżdżający z dworca autobusowego na os. Jana III Sobieskiego; wysiadamy na przystanku „Rezerwat Morasko”.

    Rezerwat zwiedzamy po wytyczonej ścieżce dydaktycznej, na której ustawiono tablice informacyjne. Na początku ścieżki znajduje się olbrzymi głaz z tablicą upamiętniającą Franciszka Jaśkowiaka - wybitnego przyrodnika. Warto zwrócić uwagę na grabowo-dębowy las, który o tej porze roku kolorowo się mieni i wygląda bajkowo. Z roślin występują tu lilia złotogłów, kopytnik pospolity, rogatek, przytulia, bluszcz, itd. Warto wybrać się do rezerwatu w środku tygodnia w godzinach przedpołudniowych. Przy odpowiednio cichym zachowaniu będziecie mogli napawać się widokiem takich ptaków, jak dzięcioł czarny, muchołówka żałobna, pełzacz leśny, kowalik, lelek, kozodój. Może uda Wam się spotkać czaplę siwą lub stanąć oko w oko z borsukiem, bobrem, sarną, zającem czy wiewiórką. Od lisów i dzików lepiej trzymajcie się z daleka. W zalanych kraterach żyją karasie, liny, no i coraz rzadsze płazy: grzebiuszka, kumak, żaba trawna i wodna oraz traszka zwyczajna i grzebienista.

    Tak w dużym skrócie opisałem ten wspaniały rezerwat znajdujący się tuż obok nas a jednocześnie tak mało nam znany. Wybierając się całą rodziną, udajcie się na pobliskie pole (teraz jest zaorane – jest większa szansa) na poszukiwanie meteorytów. Gdy zauważycie jakąś bryłkę pokrytą delikatną rdzą, może okazać się, że staniecie się szczęśliwymi posiadaczami kawałka kosmosu  (Uwaga! Na terenie rezerwatu nie wolno kopać!), a nawet jeśli nie uda się znaleźć takiego prawdziwego,  to pokażcie swym pociechom jakiś kamyk i powiedzcie, że to meteoryt . Zobaczycie, jakie będą szczęśliwe – wiem to po sobie, tak mnie tata kiedyś nabrał, ale kamyk długi czas leżał na honorowym miejscu na półce w pokoju. Powodzenia! 

 Daniel Sypniewski

 

Autorem zdjęć również jest pan Sypniewski. Zachęcamy do oglądania jego przepięknych zdjęć przyrody na https://www.facebook.com/pages/Daniel-Sypniewski-Photography/116736138501913?sk=photos_stream