strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Lotaryńska 6

Ciekawe miejsca » Lotaryńska 6

Nareszcie mamy Dom Kultury!

Co prawda w miniaturze, ale to powrót do tradycji wydarzeń kulturalnych na obrzeżach miasta. Wszystko zaczęło się od projektu Festiwalu Malta, przygotowanego we współpracy z byłą Radą Osiedla oraz mieszkańcami domów przy ul. Sarmackiej. Artyści docenili wówczas skomplikowaną i ciekawą historię miejsca. ZKZL przychylił się do pomysłu, dzięki czemu udało się uzyskać jeden z domów z działką na sąsiedzkie spotkania. Pomysł, burza mózgów, projekt i ruszyło! W czwartek 11 kwietnia otwarta furtka zapraszała do ogrodu oraz domku przy Lotaryńskiej 6. Podczas pierwszego spotkania rozmawiano głównie o planach na wykorzystanie przestrzeni.

Z czasem pojawiły się koncerty, warsztaty dla dorosłych i dzieci, zajęcia kulinarne, wysiewanie dyni, sadzenie roślin. Później zbieranie plonów. Teraz trwa wspólne remontowanie domku. Udało się stworzyć sąsiedzkie miejsce spotkań, jakiego brakowało na Naramowicach od lat. Sporym przedsięwzięciem okazało się zagospodarowanie ogrodu. To zasługa ogrodnika Bartka, który trzyma pieczę nad zielenią. Pokazuje, jak dbać o tę przestrzeń, nie używając chemii, jakich roślin szukać, jakie sadzić. Marta Wiśniewska, jedna z animatorek projektu Mikro Domu Kultury, mówi: „Wiosną rozpoczęliśmy warsztaty ogrodnicze i uprawianie własnego ogródka, czego efektem było wspólne robienie sałatek, past warzywnych, kiszonek.” 

Szybko właśnie ogród stał się najważniejszą areną działań. To tutaj w ciepłe, letnie wieczory odbywały się koncerty. Lotaryńską odwiedziła w czerwcu Karolina Czarnecka, wokalistka i aktorka, śpiewająca o dorastaniu w polskiej rzeczywistości po 89 roku. Kolejny koncert, który przyciągnął dużą widownię, miała tutaj Zagi. Anna Wachowska-Kucharska, jedna z inicjatorek projektu, podkreśla, że koncerty przyciągają publiczność: „Standardowo mieszkańcy musieliby jechać po kulturę do centrum miasta. Tutaj to ona przychodzi do nich”. Odbyły się też koncerty jazzowe, których słuchacze szczelnie wypełniali przestrzeń domku, siadając nawet na okiennych parapetach. Wystarczyła akordeonowa muzyka Jarosława Buczkowskiego i saksofon Jana Adamczewskiego. Mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku! Za darmo. 

Marta Wiśniewska przypomina też: „zorganizowaliśmy kilka warsztatów rękodzielniczych, spotkań przy herbacie, wycieczek historycznych po naszej dzielnicy. Dzieci zabrały się do projektowania i budowania placu zabaw. Udało nam się uporządkować teren wokół MDK oraz wyremontować sam domek - tu nieoceniona okazała się pomoc naszego sąsiada, pana Staszka.” To pozwala wierzyć, że Mikro Dom Kultury przetrwa i będzie dawał radość młodszym i starszym.

Wydarzeniom przy Lotaryńskiej patronuje Festiwal Malta i Generator Malta. Kilkudziesięciu mieszkańców w czerwcu wzięło udział w spacerze po osiedlu, w ramach którego Mateusz Nowacki wraz z naramowiczanami opowiadali historię dzielnicy. Przy tej okazji powstała sentymentalna mapa Naramowic. 

Mikro Dom Kultury wniósł w życie naszej dzielnicy sporo działań, na które naprawdę czekaliśmy. 9 listopada, zorganizowałem, w ramach działań Lotaryńskiej 6, spacer przyrodniczy po użytku ekologicznym „Wilczy Młyn” i starorzeczu Warty. 

Anna Wachowska-Kucharska mówi, że sąsiedzkie historie są jedną z większych wartości Lotaryńskiej 6: „Przychodzą regularnie dwie panie Ewy, ich opowieściom nie ma końca, bo tu przecież wychowały się i dorastały. Goście słuchają, coś pichcimy, pielimy, pan Janusz żartuje, dzieciaki biegają.” I dodaje: „Na Lotaryńską przyjeżdżają mieszkańcy Strzeszyna, Ławicy, Piątkowa czy Śródmieścia. Nasz Mikro Dom Kultury jest dość wyjątkowy, to jedyne takie miejsce w mieście”. 

Lotaryńska 6 (nazwa od ulicy Lotaryńskiej, w sąsiedztwie Sarmackiej i Szkoły Podstawowej nr 48) to wspólna inicjatywa Fundacji Malta, którą reprezentuje: Joanna Pańczak, Mateusz Nowacki i lokalnych „przewodniczek”: Elżbiety Skrzypczyńskiej, Eli Rakowskiej, Marty Wiśniewskiej, Anny Wachowskiej-Kucharskiej.

W planach kolejne wydarzenia, także spotkania świąteczne. O szczegółach czytajcie na fejsbuku: https://www.facebook.com/pages/category/Society---Culture-Website/Lotary%C5%84ska-6-Mikro-Dom-Kultury-334912147153942/. Wydarzenia zapowiadane są także w grupie: Naramowice sąsiedzi.

Michał Kucharski