Otwórz usta i powiedz rakowi NIE!

Strona Główna »  Otwórz usta i powiedz rakowi NIE!

 

 

Nasz gabinet mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie sklepu spożywczego, przed którym spotykają się grupki młodych ludzi z papierosem w ustach. Wydaje się, że na nowo w Polsce wrócił czas dla palaczy, choć było już tak, że palenie stawało się wręcz niemodne.

Rak jamy ustnej kojarzy się najczęściej z zaniedbanym, wyniszczonym przez alkohol i tytoń pacjentem. Papieros jest faktycznie czynnikiem podnoszącym ryzyko zachorowania, jednak od kilkudziesięciu lat wzrosła liczba chorych wśród osób niepalących. Jeden nowotwór na cztery wykryte dotyczy pacjenta w średnim wieku, niepalącego i niepijącego alkoholu, a ilość tych chorych bardzo szybko rośnie. Badania wykazują częstość wystąpień u mężczyzn po 40 roku życia.

W związku z tym zdecydowaliśmy się przeprowadzić w gabinecie akcję bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wykrywania nowotworu jamy ustnej. W listopadowe dwa dni wszyscy lekarze będą dyżurować i (przy pomocy specjalnie na te dni wypożyczonych od fundacji “Z uśmiechem przez życie” urządzeń Microlux/Orablu) przeprowadzać badania zapisanych wcześniej chętnych osób. Lekarze oraz specjalnie na ten cel przeszkolone asystentki i studentki stomatologii bardzo dokładnie obejrzą głowę, gardło, wewnętrzną stronę jamy ustnej, węzły chłonne pacjentów i udzielą szczegółowych informacji, ewentualnie skierują na dalsze konsultacje do lekarza onkologa.

Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej jest siedmiokrotnie wyższe u osób palących papierosy. Należy podkreślić bardzo wyraźnie, że co drugi chory umiera w ciągu 5 lat od rozpoznania. Ryzyko wystąpienia nowotworu wzrasta wraz z ilością wypalanych dziennie papierosów (za fundacją ''Z uśmiechem przez życie''). Rak jamy ustnej jako złośliwy nowotwór lubi umiejscawiać się w obrębie warg, na tylnej ścianie gardła, na języku, czy ogólnie wewnątrz jamy ustnej. Atakuje często dalsze częsci ciała, jak nos czy cały układ chłonny szyi, a jego dynamika rozwoju przebiega bardzo szybko wręcz ze złośliwościa kliniczną.

Osoby, które nie podejrzewają niczego groźnego, także powinny się badać w kierunku obecności raka jamy ustnej przynajmniej raz do roku. Dokładnie na tej samej zasadzie, jak regularne wykonywanie cytologii czy mammografii u kobiet. Szybko rozpoznany rak jamy ustnej jest w 80% wyleczalny, więc można z nim skutecznie walczyć. Również stany przedrakowe, w których po pewnym czasie mogą pojawić sie komórki rakowe, powinny być usuwane jak najszybciej. Dlatego tak istotne są wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku i kontrolne badania jamy ustnej. Przypominamy w tym miejscu, że przegląd jamy ustnej w naszym gabinecie jest zawsze bezpłatny. Warto o tym pamiętać gdyż jest bardzo mało badań dostepnych dla pacjentów, które mogą pomóc w zauważeniu pierwszych objawów tej choroby. Ranki powstałe podczas przygryzania wewnętrznej strony warg i policzków, nawracające stany zapalne powstałe na skutek zaniedbania uzębienia, zła higiena, zakażenia grzybicze, jeśli się nie goją, trzeba zbadać u lekarza stomatologa. Istotne jest to, że rak w jamie ustnej nie boli.

Wystarczy 20-minutowa wizyta u stomatologa, która może uratować życie i zdrowie.

Zachęcamy by zaprosić również najbliższych i znajomych na te badania. Prosimy tylko o wcześniejsze zapisanie wizyty gdyż spodziewamy się sporo osób. Jeśli zainteresowanie będzie duże postaramy się powtórzyć tę akcję z początkiem nowego roku.

Poinformuj o naszym badaniu sąsiadów! Czasem możesz uratować komuś życie.

Ewa Kucharska

NZOZ Dentimed Forte

Poradnie stomatologiczne

ul.Boranta 15 w Poznaniu

http://dentimed.pl/