Policja znów ostrzega przed oszustami

Strona Główna » Policja znów ostrzega przed oszustami

Otrzymaliśmy komunikat od Policji w sprawie oszustw. Prosimy o przekazywanie tych informacji oraz ostrzeganie osób bliskich, zwłaszcza starszych.

Szanowni Państwo,

Po raz kolejny apelujemy o nieprzekazywanie pieniędzy osobom, które podają się za funkcjonariusza Policji oraz ostrzegamy, aby w kontaktach z obcymi (również przez telefon) być bardzo ostrożnym.

W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się między innymi osoby starsze, samotnie mieszkające, apelujemy do Państwa o zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do drzwi naszych mieszkań lub telefonujących do nas. Pamiętajcie Państwo - oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową, tak aby uzyskać jak najwięcej informacji, po czym doprowadzają do przypadków podejmowania z kont zgromadzonych oszczędności, nierzadko zaciągania kredytów. Seniorzy, którzy nie są świadomi sytuacji, w jakiej się znajdują, słysząc przez telefon, że czeka ich lub osobę im bliską jakieś niebezpieczeństwo, lub że mogą stracić wszystkie oszczędności życia ze względu na awarię zabezpieczeń bankowych, bez zastanowienia wyciągają pieniądze z banku i pozostawiają je w miejscu wyznaczonym i wskazanym przez oszusta. Najczęściej są to: śmietniki, kontenery, ławki w parku, czy też pojazdy samochodowe. Pieniądze mają rzekomo trafić do bezpiecznego policyjnego depozytu. I tutaj kontakt się urywa.

Co należy zrobić, aby nie stać się ofiarą oszusta:

Jeżeli zgłosi się do Państwa ktoś, osobiście lub telefonicznie, kto będzie chciał, żebyście przekazali gotówkę, bądź inne drogocenne przedmioty, możecie przypuszczać, że jest to próba oszustwa, ponieważ żadna służba, która zajmuje się ściganiem przestępczości nie może żądać od Państwa oddania wartościowych rzeczy.

Przypominamy, że nieumundurowany policjant na Waszą prośbę musi okazać legitymację służbową. Zawsze sprawdzajcie Państwo wiarygodność osób kontaktujących się w sprawie przekazania gotówki, dzwońcie do krewnych i weryfikujcie te informacje. 

W sytuacji gdy osoba, która się z Wami skontaktuje, staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich opisanych przypadkach należy się kontaktować z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer rejestracyjny i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

                          Poznańscy policjanci