strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Polityk i dyplomata z Naramowic

Na Naramowicach lat temu » Najdawniej... » Polityk i dyplomata z Naramowic

 

Jedną z bardziej znanych postaci historycznych urodzonych w ówczesnej wsi Naramowice był Adam Aleksander Naramowski. Oprócz miejsca urodzenia, znamy datę chrztu - 5 listopada 1661 roku. Jak wyglądała edukacja chłopca, a potem młodzieńca, trudno powiedzieć.

 O jego karierze w znacznym stopniu zadecydowało małżeństwo z Katarzyną Grzymułtowską. Stał się dzięki temu jedną z bardziej wpływowych osób w Wielkopolsce. Małżeństwo prawdopodobnie było starannie zaplanowane. Żeniąc się z Katarzyną, Naramowski miał 31 lat, a żona wniosła w posagu sporo, bo aż trzy starostwa: ujskie, pilskie oraz kościańskie.

Naszemu krajanowi nie była obca kariera polityczna. Źródła historyczne podają, iż w listopadzie 1693 roku Naramowski został wybrany w Środzie posłem na sejm warszawski.

I jak to w polityce bywało i bywa, spotkała go w 1697 niemiła przygoda. Podczas wyjazdu na koronację Augusta II, jego ludzie zostali napadnięci, a on sam został słownie zelżony przez kasztelana kaliskiego. Widać spory, kłótnie i przepychanki były i są wpisane w politykę.

Nasz bohater był również dyplomatą. Na początku 1700 roku Naramowski towarzyszył Rafałowi Leszczyńskiemu w poselstwie do Stambułu. Jego rola była dość znacząca, ponieważ został mężem zaufania. Wraz z dostojnikami tureckimi układał bardzo złożony ceremoniał uroczystego wjazdu do Stambułu. Warto odnotować, iż dyplomatyczna wizyta trwała aż 5 miesięcy.

Wiemy, że Naramowski prowadził raczej wystawny tryb życia. W Czarnkowie i Człopie utrzymywał okazałe dwory. A kapela należąca do Naramowskiego była użyczana przez właściciela na ważniejsze uroczystości w okolicy.

Trudno powiedzieć, jak często podczas swojego życia nasz bohater bywał w odziedziczonych po ojcu Naramowicach. Wiadomo, iż sprzedał je w 1684 roku kasztelanowej raduńskiej - J. Radoszewskiej.

Chyba jednak stęsknił się za miejscem urodzenia, bo 4 lata później odkupił je w całości.

 

Aleksy Giżewski, artykuł opracowano na podstawie Polskiego Słownika Biograficznego, PAN