strony web dla biznesu strony www dla biznesu

sklepy web dla biznesu sklepy internetowe online

Rada Osiedla

Co to jest Jednostka Pomocnicza Miasta, Rada Osiedla i Zarząd Osiedla?

Miasto Poznań pod względem administracyjnym jest podzielone na 42 Jednostki Pomocnicze nazywane Osiedlami. Każde z tych 42 Osiedli ma Radę Osiedla i Zarząd Osiedla. Rada to organ uchwałodawczy, czyli w skali osiedla odpowiednik sejmu. Zarząd to organ wykonawczy, czyli swoisty „rząd osiedlowy”. Uprawnienia Rady i Zarządu Osiedla są dość mocno ograniczone. Przede wszystkim jest to organ mający opiniować propozycje oraz uchwały miasta pod względem potrzeb lokalnej społeczności. Rada Osiedla Naramowice posiada też własny budżet. W przypadku Naramowic to około 400 tys. zł rocznie. (Dla porównania - koszt modernizacji ul. Jasna Rola od ul. Naramowickiej do ul. Błażeja wynosił około 500 tys. zł.) Z tych pieniędzy dofinansowujemy szkoły i przedszkola, naprawiamy chodniki, modernizujemy ulice w możliwym zakresie. 

Jaki obszar obejmuje Rada Osiedla Naramowice?

Rada Osiedla Naramowice jest radą średniej wielkości. Mamy 7,5 km2 powierzchni i około 16 tysięcy mieszkańców (liczba ta jednak szybko rośnie). Granicami Rady Osiedla są: ul. Lechicka na południu, ul. Umultowska na zachodzie, tory kolejowe na północy oraz rzeka Warta na wschodzie. Obejmujemy więc swoim zasięgiem nie tylko „Naramowice Właściwe”, ale też Wilczy Młyn, czy osiedle Władysława Łokietka. Tereny na północ od torów kolejowych, chociaż nazywane są czasami Naramowicami, stanowią już część Rady Osiedla Umultowo.

Czy Rada Osiedla Naramowice i spółdzielnia to to samo?

 Nie! Spółdzielnia nie jest jednostką miejską. Istnieje Spółdzielnia Naramowice i czasami dostajemy przez pomyłkę pytania np. o niedziałające kaloryfery. Nie zajmujemy się tego typu kwestiami. Jednakże z spółdzielniami, czy wspólnotami staramy się współpracować. Przykładem może być boisko do streetballa wybudowane wspólnie ze środków Rady Osiedla Naramowice i Spółdzielni na os. Władysława Łokietka.  

Mam ważną sprawę. Jak można skontaktować się z Radą Osiedla? Czy są dyżury?

Rada Osiedla nie ma stałych godzin dyżurów, ponieważ wychodzimy z założenia, że to my jesteśmy dla mieszkańców, dlatego staramy się umówić w takim terminie i miejscu, aby Państwu pasowało. Najlepiej skontaktować się z nami za pośrednictwem e-maila: Osiedle_Naramowice@um.poznan.pl  Mamy też profil na facebooku, wystarczy wpisać „Rada Osiedla Naramowice”. Adres do korespondencji to: Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych, ul. Gronowa 22, 61-655 Poznań. Ewentualnie można w godzinach pracy urzędu zadzwonić do Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Tel. 61 8784598, gdzie podadzą Państwu termin i miejsce najbliższego zebrania Rady Osiedla.

Jak długo trwa kadencja? Jak można zostać Radnym Osiedlowym?

Skończyła się kadencja 2011 - 2015. 22 marca 2015 odbyły się wybory do Rad Osiedli w całym Poznaniu na kolejną, czteroletnią kadencję. Aby zostać radnym osiedlowym, należy wypełnić druk zgłoszeniowy w Urzędzie Miasta, a potem przeprowadzić kampanię, roznosząc ulotki, namawiając sąsiadów, itd. Warto się nad tym zastanowić i spróbować swoich sił w nadchodzących wyborach. Ponieważ każdy mieszkaniec może zagłosować na do 15 kandydatów na liście - warto startować grupą, co zwiększa szanse. Radnym Osiedlowym może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i zdobył odpowiednią ilość głosów. Wcześniej warto przychodzić na zebrania rady jako obserwator. Można się w ten sposób przygotować do tej funkcji.

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja, że na Chartowie tamtejsza Rada Osiedla wydała 110 tys. zł na remont siedziby. Media donosiły również, że są Rady, które przeznaczają sobie wysokie diety. Ile wydaje nasza Rada Osiedla na tego typu rzeczy?

Rada Osiedla Naramowice nie ma osobnej siedziby. Na początku kadencji uznaliśmy, że jej utrzymywanie jest zbyt drogie. Obecnie spotykamy się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 na osiedlu Władysława Łokietka. Dzięki uprzejmości pani dyrektor, za co serdecznie dziękujemy, nie musimy płacić za możliwość zebrań w pomieszczeniach szkoły. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczamy na inne cele, np. prace mające na celu ratowanie rezerwatu Żurawiniec. Z wydatków administracyjnych w ubiegłym roku zakupiono czajnik, herbatę i kilka zgrzewek wody mineralnej.

Co do diet - Radny Osiedla Naramowice otrzymuje przeciętnie 40-80 zł za miesiąc. Pani Przewodnicząca Zarządu, czy ja jako Przewodniczący Rady, otrzymujemy około 100 zł za miesiąc. Wysokość diet Radnego zależy od tego, czy np. kserował coś na potrzeby Rady, czy musiał brać urlop w pracy, aby móc załatwiać sprawy osiedlowe w urzędzie itd. Naszą największą zapłatą jest radość, gdy uda się coś załatwić dla mieszkańców, np. zmodernizować ul. Jasna Rola :)  

Adam Szabelski

                                                           Przewodniczący RO Naramowice kadencji 2011- 2015