W 2018 będzie Kino Letnie, wybieg dla psów i parkowo przy Forcie

Strona Główna » W 2018 będzie Kino Letnie, wybieg dla psów i parkowo przy Forcie

O projektach, które będą w przyszłym roku na Naramowicach realizowane piszą ich autorzy, nasi radni: Anna Wachowska-Kucharska i Michał Kucharski:

Znamy pełną listę projektów, które zostały wybrane do realizacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. W tym roku w głosowaniu wzięło udział więcej osób aniżeli w latach poprzednich – w sumie 45 151. 

Projekty tradycyjnie już były podzielone na ogólnomiejskie i lokalne. Wśród tych pierwszych największym powodzeniem cieszył się Azyl dla Ocalonych Zwierząt - zdobył aż 4 809 głosów. Wszystkie projekty przyczyniają się do pozytywnych zmian. Każdego roku mamy kolejną szansę zaangażować się w życie miasta. Nasza pomysłowość i wytrwałość sprawia, że wiele powstających inicjatyw pozwala na kreatywne spędzanie czasu, bądź ma wpływ na zmiany w najbliższej nam okolicy. 

Cieszę się, że wśród tegorocznych zwycięzców jest także Letnie Kino Familijne na Północy Poznania – projekt, którego jestem autorką. Stało się to także dzięki Państwa głosom. W lipcu i sierpniu 2018 roku, miejmy nadzieję –w gorące letnie wieczory, boisko Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 na os. Łokietka 104 zamieni się kino. Planowane są cztery seanse, co dwa tygodnie. Z pewnością będzie to repertuar, który zapewni nam dobrą rozrywkę. Cztery lata temu zapraszałam Państwa na „Tajemnice Poznania” – cykl filmów przygotowanych przez Błażeja Wandtke, który oglądaliśmy w restauracji „Motylarnia”. W tym roku podczas krótkiego festiwalu „Nic się tu nie dzieje”, który gościliśmy na Naramowicach w sierpniu, obejrzeliśmy komedię romantyczną, tak więc można powiedzieć, że mamy dobre tradycje. 

Kino letnie przełamuje wszelkie konwenanse – możemy leżeć na trawie, spoglądać na ekran, siedząc na leżakach, a rozpiętość wieku jest nieograniczona – od niemowlaków do seniorów. Tak więc pozostaje nam przetrwać zimę, cierpliwie czekać do lata, a później umawiać się z sąsiadami na kolejne seanse. Powitamy wówczas na Naramowicach prawdziwe kino na wielkim ekranie, a o szczegółowym repertuarze będzie można przeczytać w „Tu Naramowice”.

Anna Wachowska-Kucharska

 

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękuję za Państwa głosy! Dzięki nim na Naramowicach zostaną zrealizowane w przyszłym roku dwa moje projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Bardzo się cieszę, bo to poprawi poziom życia na naszym osiedlu. 

Pierwszym z nich jest długo wyczekiwany wybieg dla psów. Już w kilku poprzednich latach poddawałem ten pomysł pod głosowanie Rady Osiedla, zawsze jednak brakowało środków. W przyszłym roku jednak się uda. Najpierw powstanie projekt. Choć wybieg nie będzie duży, to na pewno uda się tam umieścić zarówno ławki dla właścicieli, jak i przeszkody dla naszych czworonożnych przyjaciół (sam mam labradora). Pomysł ten zrodził się także z potrzeby większej ochrony Rezerwatu Żurawiniec i Lasku Piątkowskiego. Na terenie wybiegu będzie można swobodnie puścić psa ze smyczy. Projekt przewiduje na ten moment: instalację pochylni, przeszkód, ławek, koszy na śmieci, ogrodzenie drzew i ewentualne nowe nasadzenia. Takie rozwiązania już sprawdzają się na innych osiedlach w Poznaniu. Mam nadzieję, że w przyszłości, kiedy miasto skomunalizuje sąsiednie grunty Skarbu Państwa, wybieg powiększymy.

Drugi mój projekt, którego realizacja zacznie się w przyszłym roku, to ścieżki wokół Fortu IVa. To także kosztowna inwestycja, której celem jest uporządkowanie zaniedbanych przejść, dziś straszących nielegalnymi śmietniskami. W ostatnich latach udało się nam mimo wszystko poprawić sytuację dzięki dobrej współpracy ze Strażą Miejską w tej kwestii. W tym roku wyremontowaliśmy również ścieżkę pomiędzy Fortem a os. Wilczy Młyn. Pozostałe ścieżki będą mały szutrowy charakter i zostaną zrealizowane właśnie w ramach PBO 2018. W ramach projektu miałyby powstać latarnie od strony Wilczego Młyna, zaś na całej długości zostaną ustawione ławki, kosze na śmieci i tablice edukacyjne.

Dziś teren ten jest mocno zaniedbany, choć popularny wśród okolicznych mieszkańców. Często odwiedzany przez spacerowiczów jest częścią użytku ekologicznego „Wilczy Młyn”. Przy pomocy tablic informacyjnych chcę razem z stowarzyszeniem opiekującym się Fortem IVa pokazać dziedzictwo przyrodnicze tego fragmentu Poznania. A mamy się czym pochwalić.

Michał Kucharski

radny Osiedla Naramowice